Kowale Kultury – nasza inicjatywa w Szkole Podstawowej w Kowalach

Nasza fundacja powstała m.in. po to, by wspierać lokalne środowiska i wydarzenia kulturalne o charakterze patriotycznym, a także popularyzować polską historię oraz promować polską kulturę. Jednym z działań, które mają nam pomóc je realizować, jest inicjatywa Kowale Kultury, którą właśnie zaczęliśmy realizować wraz ze Szkołą Podstawową w Kowalach. Razem z pełnym pasji i powołania gronem nauczycieli oraz uczniami o różnych talentach planujemy w przyszłym roku szkolnym rozpocząć cykl cotygodniowych warsztatów w obrębie pięciu pracowni związanych z tradycją, kulturą i sztuką. W czerwcu 2023 zorganizowaliśmy już dwa spotkania, dzięki którym uczestnicy mieli okazję poznać od kuchni działalność muzeum i spróbować swoich sił w realizacji materiałów multimedialnych.

Na czym polega projekt Kowale Kultury?

Każdy jest kowalem własnego losu – ta mądrość ludowa podpowiada nam, że do osiągania konkretnych celów niezbędne jest konsekwentne działanie. Kształtowanie oraz utrwalanie wartości płynących z tradycji i kultury, podobnie jak wspomniany los, wymaga pracy, tak podobnej do tej wykonywanej przez rzemieślnika w dawnej kuźni, który chcąc zmienić kształt nieprzystępnego surowca (metalu) – był zmuszony rozgrzać go do czerwoności i wytrwale uderzać lub odpowiednio uciskać bryłę, by w rezultacie nabrała oczekiwaną formę. Zdając sobie z tego sprawę i chcąc umożliwić przedstawicielom młodego pokolenia – dzieci ze szkoły podstawowej – odkrywanie i pogłębianie wiedzy i umiejętności związanych z kulturą i sztuką, stworzyliśmy przestrzeń takiej pracy, której namacalnym efektem mają być w przyszłości podcasty, artykuły i wydarzenia kulturalne skupione wokół wystaw, spektakli oraz angażujących gier terenowych.

Aby przekuć teorię w praktykę, wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej w Kowalach, zorganizowaliśmy przestrzeń działania pięciu pracowni, z których każda pozwoli rozwijać talenty uczniów kierując ich twórcze aktywności w stronę patriotycznych wartości, takich jak wolność, tolerancja i świadomość przeszłości, która buduje tożsamość narodową.

Pracownie Kowali Kultury

W ramach poszczególnych pracowni uczestnicy (uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej) będą raz w tygodniu spotykać się z nauczycielami, by tworzyć poszczególne elementy prowadzące do skonkretyzowanego celu – np. tworząc prace plastyczne na wystawę (pracownia sztuki), tworzyć opisy do plansz wystawowych (pracownia historii i tradycji), czy wreszcie opracowując materiały w formie cyfrowej (pracownia multimedialna). Od czasu do czasu organizowane będą również spotkania wszystkich uczestników tak, by projektować i rozdzielać działania między sobą tak, by móc osiągnąć wyznaczony cel.

Co udało się zrobić do tej pory?

W poniedziałek, 8 maja 2023 r. odbyła się uroczysta inauguracja projektu z zaproszeniem uczniów do wzięcia udziału w rekrutacji. W wydarzeniu wziął udział Kaszubski Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Słunôszka z Kartuz (miejscowości znajdującej się w odległości ok. 30 km. od Kowali), który swoim występem nie tylko uświetnił wydarzenie, ale też pozwolił potencjalnym uczestnikom naszego projektu pokazać okołokulturalne działania rówieśników. Po inauguracji uruchomiliśmy zapisy do projektu w postaci formularza rekrutacyjnego, w ramach którego uczniowie odpowiadali na kilka pytań związanych z ich pasjami i oczekiwaniami. W ten sposób udało nam się wyłonić 42 uczniów, którzy dołączyli do naszej inicjatywy.

Występ zespołu Słunôszka z Kartuz podczas inauguracji Kowali Kultury

W czerwcu 2023, jeszcze przed końcem roku szkolnego, udało nam się zrealizować dwa spotkania. Pierwsze z nich – w piątek 16 czerwca – odbyło się w szkole, a nasi kowale mieli na nim okazję nie tylko zapoznać się z grupą, ale też stworzyć kilka prac plastycznych oraz zrealizować krótkie reportaże wideo utrwalające przebieg spotkania.

Kowale Kultury – pierwsze spotkanie

Kolejny raz grupa zgromadziła się we wtorek 20 czerwca, aby razem z opiekunami udać się do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie uczestnicy mieli okazję nie tylko obejrzeć profesjonalne wystawy muzealne, ale też spotkać się z pracownikiem muzeum i posłuchać o sekretach organizowania ekspozycji, roli kolorów w prezentowaniu różnego rodzaju eksponatów i aspektach praktycznych pracy w muzeum.

Kowale Kultury w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Uczniowie wykazują się kreatywnością i ciekawością. Wygląda na to, że udało się zebrać silną grupę, z którą w przyszłości uda nam się zrealizować interesujące projekty. W przyszłym roku szkolnym, pierwszym celem będzie organizacja wystawy Powstanie Styczniowe a Niepodległość Polski, podczas wernisażu której odbędzie się też spektakl teatralny dotyczący wpływu powstań narodowych na ścieżkę prowadzącą nasz kraj ku wolności. Trzeba przyznać, że projekt Kowale Kultury zapowiada się ciekawie. Jak na razie udało nam się przekonać, że wśród uczniów szkoły podstawowej są bardzo zdolne i chętne do działania osoby zainteresowane kulturą, sztuką i tworzeniem wartościowych rzeczy. W przyszłości podzielimy się dalszymi efektami pracy, a teraz życzymy naszym kowalom udanych wakacji.

Kowale Kultury – przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku